October

Sunday 24 October 2021

Veterans Championship Division

14:30
Penmaenmawr Phoenix Vets
2 - 0 Full time
Denbigh Wanderers Vets

Saturday 23 October 2021

The Mike Beech Memorial Trophy - Group H

13:30
Borras Park Albion F.C
vs
Llangollen Town F.C Reserves
13:30
F.C Queens Park Reserves
vs
Lex XI F.C

The Mike Beech Memorial Trophy - Group G

13:30
Brymbo Lodge FC
vs
Coedpoeth United F.C Reserve
13:30
F.C Queens Park
vs
CPD Bellevue

The Mike Beech Memorial Trophy - Group D

13:30
CPD Caerwys
vs
Castell Alun Colts F.C
13:30
Lex XI F.C Reserves
vs
Cefn Mawr Rangers F.C

The Mike Beech Memorial Trophy - Group A

13:30
CPD Caerwys Reserves
vs
Coedpoeth United F.C
13:30
Ruabon Rovers F.C
vs
Halkyn & Flint Mountain F.C

The Mike Beech Memorial Trophy - Group C

13:30
Chirk Town F.C
vs
Connah's Quay Town F.C
13:30
FC United of Wrexham
vs
Ruthin Town F.C Colts

The Mike Beech Memorial Trophy - Group B

13:30
Greenfield F.C
vs
Mynydd Isa Spartans F.C Reserves
13:30
Overton Recreational F.C
vs
Penyffordd Lions F.C

The Mike Beech Memorial Trophy - Group E

13:30
Hawarden Rangers F.C
vs
Railway Rovers F.C
13:30
Mynydd Isa Spartans F.C
vs
Llay Welfare F.C Colts

The Mike Beech Memorial Trophy - Group F

13:30
Llangollen Town F.C
vs
CPD Sychdyn
13:30
New Brighton Villa F.C
vs
Castell Alun Colts F.C Reserves

Sunday 17 October 2021

Veterans Championship Division

14:30
Mochdre Sports FC Vets
0 - 5 Full time
Hawarden Rangers Vets
14:30
Mynydd Isa Spartans Vets
4 - 1 Full time
FC Queens Park

Veterans Premier Division

14:30
Ruthin Town Vets
P - P
Shotton Steel Vets

Saturday 16 October 2021

Championship

14:30
Brymbo Lodge FC
  • Dylan Sutcliffe 2'
  • Matthew Harrison 22'
  • Ethan Snell 86'
3 - 3 Full time
Ruabon Rovers F.C
  • Chris Bennion 9'
  • Ryan Williams 24'
  • Adam Jones 42'
14:30
CPD Bellevue
  • David Holland 32'
  • Jason Ratcliffe 59'
2 - 3 Full time
Railway Rovers F.C
  • Liam Davies 43'
  • Liam Davies 60'
  • Joao Da Silva 75'
14:30
Connah's Quay Town F.C
  • Jake Leonard 3'
  • Jamie Wynne 8'
  • Kyle Amos 11'
  • John Coady 36'
  • John Coady 40'
  • Ryan Hewitt 51'
  • John Coady 71'
7 - 0 Full time
Borras Park Albion F.C
15:00
FC United of Wrexham
0 - 5 Full time
CPD Sychdyn
  • Keiye Williams 25'
  • Nathan Large 47'
  • Keiye Williams 75' (Pen)
  • Brandon Jones 78'
  • Alex Bailey 80'
  • Keiye Williams 80' (Pen)
14:30
Penyffordd Lions F.C
  • Frederick Howarth 23'
  • Jordan Jones 36'
  • Marcus Davies 38'
  • Jordan Jones 43' (Pen)
  • Marcus Davies 77'
6 - 2 Full time
Johnstown Y.F.C
  • Joshua Smith 45'
  • Dwayne Jones 64'

Reserves League

14:30
CPD Caerwys
P - P
Cefn Mawr Rangers F.C
14:30
Castell Alun Colts F.C
4 - 3 Full time
Coedpoeth United F.C
14:30
Hawarden Rangers F.C
  • Luis Rowland 13'
  • Damon Bradley 18'
  • Daniel Jones 30' (Sent Off)
2 - 0 Full time
Mynydd Isa Spartans F.C
14:30
Lex XI F.C
4 - 2 Full time
Llay Welfare F.C Colts
14:30
Llangollen Town F.C
2 - 0 Full time
Ruthin Town F.C Colts

Veterans Premier Division

14:30
CPD Caerwys Vets
3 - 0 Full time
Connah's Quay Nomads Vets
14:00
Holt & Farndon Vets
5 - 0 Full time
Buckley Town Vets

Premier Division

14:30
Cefn Mawr Rangers F.C
3 - 2 Full time
Castell Alun Colts F.C
14:30
Chirk Town F.C
2 - 0 Full time
Hawarden Rangers F.C
13:45
F.C Queens Park
  • Barry Torrence 17'
  • Barry Torrence 20'
  • Daniel McGinnis 86'
  • Barry Torrence 90'
4 - 0 Full time
Lex XI F.C
Att. 40
Greenfield F.C
4 - 2 Full time
New Brighton Villa F.C
14:30
Mynydd Isa Spartans F.C
1 - 3 Full time
Llangollen Town F.C
14:30
Overton Recreational F.C
0 - 12 Full time
Halkyn & Flint Mountain F.C

Veterans Championship Division

14:30
Point of Ayr Vets
P - P
Brickfield Rangers Vets

Saturday 9 October 2021

The Mike Beech Memorial Trophy - Group H

13:30
Borras Park Albion F.C
3 - 3 Full time
F.C Queens Park Reserves
13:30
Lex XI F.C
5 - 2 Full time
Llangollen Town F.C Reserves

The Mike Beech Memorial Trophy - Group F

13:30
CPD Sychdyn
4 - 1 Full time
Castell Alun Colts F.C Reserves
14:00
Llangollen Town F.C
1 - 2 Full time
New Brighton Villa F.C

The Mike Beech Memorial Trophy - Group G

13:30
CPD Bellevue
6 - 0 Full time
Coedpoeth United F.C Reserve
13:30
F.C Queens Park
3 - 0 Full time
Brymbo Lodge FC

The Mike Beech Memorial Trophy - Group D

13:30
CPD Caerwys
3 - 0 Full time
Lex XI F.C Reserves
13:30
Cefn Mawr Rangers F.C
5 - 5 Full time
Castell Alun Colts F.C

The Mike Beech Memorial Trophy - Group C

13:30
Chirk Town F.C
13 - 2 Full time
FC United of Wrexham
13:30
Ruthin Town F.C Colts
2 - 7 Full time
Connah's Quay Town F.C

The Mike Beech Memorial Trophy - Group A

13:30
Coedpoeth United F.C
0 - 1 Full time
Halkyn & Flint Mountain F.C
13:30
Ruabon Rovers F.C
3 - 1 Full time
CPD Caerwys Reserves

The Mike Beech Memorial Trophy - Group E

13:30
Hawarden Rangers F.C
2 - 1 Full time
Mynydd Isa Spartans F.C
13:30
Railway Rovers F.C
0 - 5 Full time
Llay Welfare F.C Colts

The Mike Beech Memorial Trophy - Group B

13:30
Overton Recreational F.C
0 - 6 Full time
Greenfield F.C
13:30
Penyffordd Lions F.C
4 - 2 Full time
Mynydd Isa Spartans F.C Reserves

Sunday 3 October 2021

Veterans Championship Division

14:30
Brickfield Rangers Vets
3 - 7 Full time
Penmaenmawr Phoenix Vets
14:30
FC Queens Park
P - P
Hawarden Rangers Vets

Veterans Premier Division

14:30
Buckley Town Vets
1 - 8 Full time
CPD Caerwys Vets
14:30
Lex XI Vets
2 - 15 Full time
Ruthin Town Vets

Saturday 2 October 2021

Championship

14:30
CPD Bellevue
  • Luke Armstrong 15'
  • Luke Armstrong 36' (Pen)
  • Rolando Ruiz 40'
  • Brandon Griffiths 60'
4 - 9 Full time
CPD Caerwys
  • Shay Davies 2'
  • Callum Pritchard 10'
  • Shay Davies 30'
  • Thomas Anderson 46'
  • Lewis Harrison 47' (Pen)
  • Kyle Jones 49'
  • Jack Cox 51'
  • Dylan Mackie 54'
  • Dylan Mackie 76'
14:30
Connah's Quay Town F.C
  • Adam Randles 21'
  • Jake Leonard 35'
2 - 1 Full time
CPD Sychdyn
  • Jack Radford 33'
14:30
FC United of Wrexham
  • Adam Roberts 9' (Sent Off)
  • Callum Parry 45'
1 - 11 Full time
Ruabon Rovers F.C
  • Shaun Valentine 6'
  • Mark Jones 32'
  • Lee Price 50'
  • Lee Price 58'
  • Andrew Swarbrick 60'
  • Andrew Swarbrick 62'
  • Andrew Swarbrick 64'
  • Matthew Pritchard 67'
  • Lee Price 70'
  • Andrew Swarbrick 84'
  • Adam Jones 90'
14:30
Penyffordd Lions F.C
  • Richard Lawrence 18'
  • Richard Lawrence 25'
  • Liam Williams 69'
  • Ben Hughes 74'
4 - 0 Full time
Brymbo Lodge FC
14:30
Railway Rovers F.C
  • Joao Da Silva 1'
1 - 1 Full time
Borras Park Albion F.C
  • Stephen Berry 54'

Reserves League

14:30
CPD Caerwys
P - P
Lex XI F.C
14:30
Cefn Mawr Rangers F.C
P - P
Ruthin Town F.C Colts
14:30
F.C Queens Park
  • Matthew Bithell 5'
  • Ryan Lancelotte 58'
  • Matthew Bithell 68'
  • Matthew Bithell 75'
  • Ryan Lancelotte 82' (Pen)
5 - 4 Full time
Llangollen Town F.C
  • Lewis Hitchen 21'
  • Joseph Morris 23'
  • Joseph Morris 40'
  • Lewis Hitchen 42'
14:30
Llay Welfare F.C Colts
  • Thomas Adamson 13'
  • Lewis Edwards 21'
  • Levi Coleman 63'
  • Oscar Tami 73'
  • Joshua Venables 83'
  • Adam Kendrick 83' (Sent Off)
5 - 2 Full time
Coedpoeth United F.C
  • Timothy Humphreys-Jones 36'
  • Keanu Bruton 89'
14:30
Mynydd Isa Spartans F.C
  • Corey Bellis 2'
  • Harvey McGrail 15'
  • Jack Aitken 24'
3 - 1 Full time
Castell Alun Colts F.C
  • Allister Belk 23'

Premier Division

14:30
Castell Alun Colts F.C
  • Luca Nardo 12'
  • Benjamin Bailey 45'
2 - 0 Full time
Overton Recreational F.C
14:30
Coedpoeth United F.C
0 - 3 Full time
Cefn Mawr Rangers F.C
  • Kurt Isaac 0'
  • Matthew Tombs 38'
  • Matthew Jones 38'
  • Kurt Isaac 89'
Att. 40
F.C Queens Park
  • Callum Williams 19'
  • Daniel McGinnis 85'
  • Ross Bignall 86'
3 - 4 Full time
Greenfield F.C
  • Lewis Williams 4'
  • Dean Hyland 58'
  • Lewis Williams 64'
  • Darren Johns 71'
14:30
Llangollen Town F.C
  • Benjamin Wilson 62'
1 - 3 Full time
Halkyn & Flint Mountain F.C
  • Lee Messham 10'
  • Connor Turner 31'
  • Paul Williams 58'
14:30
New Brighton Villa F.C
  • Kris Turner 13'
  • Aaron Davies 37'
  • Scott Davies 40'
  • Kris Turner 70'
  • Kieran Jones 89'
5 - 2 Full time
Lex XI F.C
  • Lewis Tudor 61' (OG)
  • Luke Harrington 80'

Veterans Championship Division

14:30
Denbigh Wanderers Vets
4 - 1 Full time
Mynydd Isa Spartans Vets
14:30
Point of Ayr Vets
P - P
Mochdre Sports FC Vets

Veterans Premier Division

14:30
Shotton Steel Vets
4 - 4 Full time
Holt & Farndon Vets

Latest news

North East Wales Football League produces 76 goals across 14 matches
General North East Wales Football League produces 76 goals across 14 matches

Courtesy of Dave Jones of Grassroots North Wales

Our first up draws of the season
General Our first up draws of the season

Link courtesy of Mr Dave Jones of Grassroots North Wales

Chirk Town hit six of the best to remain clear top
General Chirk Town hit six of the best to remain clear top

Report courtesy of Dave Jones of Grassroots North Wales, #1 reporter of all grassroots sports in North Wales.

North East Wales Football League newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe